Proje

Biricik Koruyucu Ailesi ile Tanışıyor

Sivil Düşün’ün “Duyurmak istiyoruz” başlıklı fonu için yaptığımız başvurunun kabul edilmesi ile Biricik Koruyucu Ailesi ile Tanışıyor projesi hayata geçirildi. Projenin hedef kitlesi koruyucu aile yanında kalmakta olan ve daha sonradan koruyucu aile sistemine dahil olacak olan 4-5-6 yaşlarında olan çocuklardır. 

Psikologlar ile yaptığımız görüşmeler sonrası anlaşılmıştır ki çocuk, koruyucu aile yanına geldiğinde birçok soru ile beraber gelmekte ya da bebek yaşta koruyucu aile yanına yerleşti ise zamanla kafasında birçok soru işareti oluşmaktadır. Zaman zaman bu soruları koruyucu ailesi ile paylaşmakta, bazense bütün bu soruları kendi içinde taşımakta, bu da ondan anlamlandırmadığı bir kaygı oluşturmaktadır. Çocuğun kafasındaki sorulara doğru kaynaklardan cevaplar bulabileceği, ailelerin ise çocuğu anlayıp ona doğru yaklaşmasını sağlayabilecek materyallere ihtiyaç vardır. Şimdiye kadar hazırlamış olduğumuz videolar hep koruyucu ailelerin sorularının nasıl cevaplanacağına dair videolar idi. Şimdi ise direk çocuğa yönelik iki video oluşturulması ihtiyacı doğmuştur. Bu videolarda anlatılması planlanan konularda koruyucu aile kavramının çocukta oturtulması, eve gidip çıkan ama çocuğun zaman zaman kim olduğunu, neden eve gidip çıktığını kavrayamadığı sosyal hizmet uzmanının kavramının çocukta oturtulması gibi temel konuların ve çocuğun zihninde daha rahat kavrayabileceği basitlikte anlatılması ve bazı soru işaretlerinin giderilerek yaşadığı karmaşanın ve kaygıların en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.

Hedef kitlemiz grubundaki çocukların kafasında onlara kaygı ve anlamlandıramadıkları çeşitli duygular yaratan, tam olarak tanımlamakta zorlandıkları soru işaretlerinin giderilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede çocuk ve aile arasındaki uyumun daha rahat sağlanması ve çocuğun psikolojik gerginliğinin azaltılması planlanmaktadır. Koruyucu aile yanındaki çocuklar ile çalışan psikologların bu kaynakları kullanması, yeni koruyucu ailelerin uyum sürecinde bu kaynakların onlara ulaştırılarak uyum sürecini daha sağlıklı ve güvenli geçirmelerinin sağlanması gibi geri dönüşler bekliyoruz.

Biricik Koruyucu Ailesi ile Tanışıyor projesi için yazılan iki bölümlük senaryo, senarist ve çocuk edebiyatı yazarı Gülşah Özdemir Koryürek tarafından yazılmıştır. Senaryo yazım aşaması klinik psikolog Görkem Demirdöğer eşliğinde yürütülmüştür. Görkem Hanım uzun yıllardır koruyucu aileler, koruyucu aile yanındaki çocuklar ve devlet korumasındaki çocuklar ile çalışmaktadır. Senaryo oluşturulurken Görkem Hanım'ın şimdiye kadar karşılaştığı vakalarda çocukların en çok sorun yaşadığı konulara odaklanılmıştır. Senaryonun iki bölümünü de tamamlandıktan sonra, son okuma için TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Koruyucu Aile Birimi Şube Müdürü Sayın Ahmet Emin Baysal'a gönderdik, onun görüş ve önerileri de alarak gerekli revizyonları yaptık.


Videolara buradan ulaşabilirsiniz: 

 https://www.youtube.com/watch?v=K_Nhv_9MsFA&list=PLxNB1utm26YvYhSbFTlgi2B4X3TqPZRwC 

Proje Künyesi

Başlangıç Tarihi : 11/29/21

Bitiş Tarihi : 4/21/22

Amacı : Koruyucu aile kavramının, sosyal hizmet uzmanının rolünün ve diğer temel konuların çocuğun zihninde daha rahat kavrayabileceği basitlikte anlatılması, bazı soru işaretlerinin giderilerek yaşadığı karmaşanın ve kaygıların en aza indirgenmesi.