Proje

İlk Temas Projesi

Sivil Toplum İçin Destek Vakfı’nın desteği ile hayata geçirilen proje ilk etapta iki ayaktan oluşacak şekilde planlanmıştır:

  1. İlk ayağında yeni koruyucu aile olmuş ebeveynlerin ve koruyucu ailesi ile yeni tanışmış çocukların bu sürece daha hızlı adapte olması, beklentilerinin dengelenmesi ve uyum becerilerinin desteklenmesi amacı ile uzman psikologlar ile oyun terapi grupları oluşturulmuştur. Ailelere çocuklarla oyun terapisi yardımıyla nasıl bağ kurulacağının öğretilmesi hedeflenmiştir.
  2. Projenin ikinci ayağında ise ergenlik sürecindeki çocuk ve koruyucu ebeveynlerin desteklenmesi hedeflenmiştir. 

Fakat dünya geneline yayılan Covid19 salgını ile birlikte oyun terapi gruplarının oluşturulamaması ve sürecin getirdiği zorluklar göz önünde bulundurularak proje yön değiştirmiştir. STDV ile yapılan görüşmeler sonucu yeni koruyucu aileleri de içine alan bütün koruyucu aileleri kapsayacak bir proje oluşturulmuştur. Proje kapsamında psikolojik desteğe ihtiyacı olan koruyucu aile yanındaki çocuklara psikolojik destek verilmeye başlanmıştır. Yine proje kapsamında koruyucu aileler ile görüşülerek özellikle koruyucu aileliğin ilk zamanlarında sık karşılaşılan ve ailelerin baş etmekte zorlandığı sorunlarla ilgili bir soru akışı oluşturulmuş, projede yer alan psikologlar ile bu soruların cevaplarının yer alacağı video çekimleri başlatılmıştır. 

Covid19 salgını ile birlikte ailelerin daha fazla paylaşıma ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum da göz önünde bulundurularak ev içinde dengelerin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için psikologlar eşliğinde yapılandırılmış paylaşım grupları oluşturulmasına karar verilmiştir. 

1. Proje sunum dosyası: stanbul-koruyucu-aile-dernegi-kaynak.pdf

2. Proje çıktılarımızdan biri olan  Ebeveynler ve Çocukları İçin İlk Temas Oyun Kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz:  oyun terapisi kitapçığı (2).pdf

3. Youtube'daki videolara buradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCdqZYayzJNxJm0usrSxULFQ/videos 

Proje Künyesi

Başlangıç Tarihi : 12/31/19

Bitiş Tarihi : 12/30/20

Amacı : Sevgi dolu bir ailede büyümenin, çocuğun hem psikolojik hem de zihinsel gelişiminde çok önemli bir rol olduğunu gösterme