Sivil Toplum İçin Destek Vakfı’nın desteği ile hayata geçirilen proje ilk etapta iki ayaktan oluşacak şekilde planlanmıştır. 

  1. İlk ayağında yeni koruyucu aile olmuş ebeveynlerin ve koruyucu ailesi ile yeni tanışmış çocukların bu sürece daha hızlı adapte olması, beklentilerinin dengelenmesi ve uyum becerilerinin desteklenmesi amacı ile uzman psikologlar ile oyun terapi grupları oluşturulmuştur. Ailelere çocuklarla oyun terapisi aracılığıyla nasıl bağ kurulacağının öğretilmesi hedeflenmektedir.
  2. Projenin ikinci ayağında ise ergenlik sürecindeki çocuk ve koruyucu ebeveynlerin desteklenmesi hedeflenmektedir. 

Fakat dünya geneline yayılan Covid19 salgını ile birlikte oyun terapi gruplarının oluşturulamaması ve sürecin getirdiği zorluklar göz önünde bulundurularak proje yön değiştirmiştir. STDV ile yapılan görüşmeler sonucu yeni koruyucu aileleri de içine alan bütün koruyucu aileleri kapsayacak bir proje oluşturulmuştur. Proje kapsamında, koruyucu aile yanında psikolojik desteğe ihtiyacı olan çocuklara psikolojik destek verilmeye başlanmıştır. Yine proje kapsamında koruyucu aileler ile görüşülerek özellikle koruyucu aileliğin ilk dönemlerinde sık karşılaşılan ve ailelerin baş etmekte zorlandığı sorunlarla ilgili bir soru akışı oluşturulmuş, projede yer alan psikologlar ile bu soruların cevaplarının yer alacağı video çekimleri başlatılmıştır. 

Covid19 salgını ile birlikte ailelerin daha fazla paylaşıma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu durum da göz önünde bulundurularak ev içinde dengelerin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için psikologlar eşliğinde yapılandırılmış paylaşım grupları oluşturulmasına karar verilmiştir. 

http://siviltoplumdestek.org/destekle-degistir/istanbul-koruyucu-aile-derneginin-ilk-temas-projesi-basladi/?fbclid=IwAR3q7iCBI6VJSupFA90Xlp9NhTG5OrIvEhJrT_65KLEEUHfmKcUAQWSxSUg